מחדשים את הבית?

האם כדאי להזמין אדריכל בשביל התאמת הדלתות בבית

התאמת הדלתות לבית מהווה את אחד האלמנטים החשובים ביותר במסגרת תכנון הבית בין אם מדובר בעבודות שיפוץ למה שקיים בבית ובין אם מדובר בהקמת בית חדש. הדלתות הן מסוג האביזרים שעתידים לשרת את דיירי הבית לתקופה ארוכה במיוחד ובדרך כלל אינן נתונות לשינויים. רצוי להשקיע באלמנטים הקבועים בבית בשלב תכנון התקציב כמו למשל במיקום נקודות החשמל, מבנה הקירות, אינסטלציה, חלונות ודלתות. בימים עברו הדלת שימשה ככלי טכני גרידא שנועד לייצר הפרדה וחיץ בין החללים השונים בבית.

 

אודות עולם הדלתות במרוצת השנים

דלתות הכניסה היו מורכבות מפלדה והגיעו בדגם אחד ובצבע לבן. דלתות הפנים גם הן הגיעו במראה וצבע אחיד, לבן או שמנת. במרוצת השנים החלו להתווסף גווני עץ שונים ועוד אפשרויות רבות לרשותו של הלקוח. כיום ניתן להבחין במגוון רחב של דלתות כניסה מעוצבות שיכול להתאים לכל כיס ולכל שאיפות ורצונות הלקוח. אולם על מנת להגיע לתוצאות גבוהות חשוב לבחור בקפידה את הדלת המתאימה ביותר ולהתייחס לשורה ארוכה של גורמים במהלך תכנון הבית ומכיוון שמי שאמון על מלאכה זו הוא האדריכל רצוי להיעזר בו במהלך בחירת הדלתות.

 

סיוע מאדריכל בשלב תכנון הדלתות

בשלב תכנון הדלתות נתייחס לגודלה הדלת, למיקומה ולפתיחתה. האדריכל יהיה אחראי על תכנון גודל פתח הבנייה המיועד עבור הדלת הן מבחינת הגובה והן מבחינת הרוחב. נתונים אלו נדרשים להימצא בתכניות הבנייה מטעם הקבלן. רוחב סטנדרטי של דלת כניסה תקנית הוא 90 ס"מ או יותר. דלתות כניסה לחדרי הבית בדרך כלל יהיו יותר צרות ברוחב של 70 עד 80 ס"מ. גובה הפתחים המינימאלי הוא 205 ס"מ וחשוב לציין כי פתחים רחבים וגבוהים יותר עבור הדלתות יעניקו תחושה של מרחב, יוקרה וביתיות.

 

התקנת דלתות

אדריכל יכול לסייע לכם לקבל החלטה בנוגע להתקנה של דלתות רחבות במיוחד לאחר שיקולים שונים. אם והאדריכל מצא לנכון להתקין דלתות רחבות במיוחד בבית, הרי שקרוב לוודאי העדיפות תהייה לטובת התקנת דלת דו כנפית ולעשות שימוש בפתיחה מלאה במסגרת אירועים מיוחדים. שימוש תדיר ויומיומי בכנפי הדלת עשוי להכביד על הפתיחה. התקנת דלתות מחייבת קיר ניצב אשר עליו היא תוכל להיפתח. יש לדאוג לסוג של "גליף" בגודל של חמישה ס"מ בין הקיר הניצב לדלת כדי שהדלת תוכל להיפתח לזווית של תשעים מעלות.

 

תכנון כיוון פתיחת הדלת

יש להביא בחשבון שתי נקודות מרכזית במהלך תכנון כיוון פתיחת הדלת, לימין או לשמאל. ראשית יש לחשוב על הכיוון הרצוי אליו תזמינו את באי הבית העוברים בפתח. ברוב המקרים נעדיף להזמין את האורחים והמבקרים לכיוון האזור הגדול, הפתוח והמואר יותר בחלל. שנית יש לחשוב על הפריטים שיש צורך להסתירם, כך שהדלת יכולה להגדיר את אותם הפריטים שיראו באופן מיידי בחלל או שייראו רק בסוף.